Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Fotorelacja ze spotkania z Barbarą Goralczuk

Utworzono dnia 02.03.2018

W czwartkowy wieczór 1 marca 2018 gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli była Barbara Goralczuk, autorka książek Nadzieja aż po horyzont oraz Miód.
    Pisarka urodziła się we wsi Mokre, niedaleko Bielska Podlaskiego. Ukończyła liceum ogólnokształcące z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim. Studiowała filologię rosyjską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Na spotkaniu opowiedziała o swoim warsztacie autorskim oraz zdradziła kilka planów wydawniczych na przyszłość. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, w której czytelnicy z ogromną chęcią dzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie wysiedlenia w 1915r.
    Nadzieja aż po horyzont
    Mija 100 lat od wielkiej wędrówki trzech milionów ludzi z zachodniej guberni carskiej Rosji w głąb tego kraju. Straszeni przez władze koszmarnymi skutkami nadejścia wojsk niemieckich wyjeżdżali, pozostawiając dorobek życia wielu pokoleń. W czasach wojny, rewolucji i okrutnych porewolucyjnych walk, wielu z nich straciło życie w zawierusze upadającej carskiej i rodzącej się bolszewickiej Rosji. Niełatwo było wrócić, ale dla wielu bieżeńców był to najważniejszy cel.

    Ci, którym się udało, nie wierzyli własnym oczom, patrząc na wymarłe okolice, opuszczone kilka lat wcześniej. Książka pani Barbary Goralczuk opowiada o losach jej rodziny, pozwala wyobrazić sobie, co przeżywali także nasi przodkowie.
    Powieść w dużym stopniu skupia się na osobistych przeżyciach rodziny autorki. Bardzo obrazowo, poetycko i emocjonalnie opisana została droga oraz losy uczestników Bieżeństwa. W książce pojawiły się także opisy kolejnych miast, rewolucji bolszewickiej czy podejścia czerwonoarmistów do przybyłych. Książka ma charakter powieści, nie dokumentu. Chodzi w niej o przekaz emocjonalny, a dokumentację historyczną autorka zostawia naukowcom.
    Miód
    Opowieść o życiu we wschodniej Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej bohaterami są zwyczajni ludzie, którzy reprezentują tu cały wachlarz charakterów i zachowań. W ich życiu bieda przeplata się z hojnością, ciężka, codzienna praca ze świętowaniem, miłość z okrucieństwem, a ciemnota z dążeniem do zrozumienia.
    To przewrotna i gorzka opowieść o okrucieństwie wsi, biedzie, głodzie, i poniżeniu, a także o trudnych początkach państwa polskiego po wielkiej wojnie. To także opowieść o poszukiwaniu tożsamości przez ludzi, którzy podczas 120 lat zaborów zostali jej skutecznie pozbawieni, a dostali w zamian gorzką codzienność, gorycz zamiast „miodu”, który był obiecany przez rządzących.
    To książka także o tym, jak w wieloetnicznej różnorodności ludzie potrafili żyć obok siebie tak, by inni przez nich nie płakali, jak potrafili odnajdować swoje miejsce w świecie i być sobie nawzajem potrzebnym. To także opowieść o miłości, która potrafi uskrzydlać i dawać siłę do budowania przyszłości.
    Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

 

Spotkanie z Barbarą Goralczuk

Utworzono dnia 02.03.2018, 21:35

Czas pracy GOK

Zegar

Imieniny