Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Letnie Warsztaty Etnograficzne "Tutaj się urodziłem"

Utworzono dnia 29.06.2018

Letnie warsztaty etnograficzne są skierowane do uczniów uczących się języka białoruskiego w Białymstoku. Są organizowane od 2004 r. w różnych gminach województwa podlaskiego, w których mieszkają Białorusini.

Dotychczasowe edycje odbyły się: w Białowieży (2004), Tokarach i Socach( 2005), w Augustowie k. Bielska Podlaskiego (2006), w Siemianówce (2007), w Gródku (2008), w Teremiskach (2009), w Krzywcu (2010), w Babikach (2011).
Dzieci i młodzież poznają historię, przyrodę i bogactwo kulturowe poszczególnych gmin. Co roku odbywają się spotkania autorskie z twórcami ludowymi i ciekawymi ludźmi zamieszkującymi wybrany region, wycieczki krajoznawcze po gminie, nauka tradycyjnego rzemiosła i folkloru. Na zakończenie warsztatów uczestnicy prezentują zdobytą wiedzę i umiejętności prze rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i dzięki pomocy wójtów poszczególnych gmin, dyrektorów szkół, a także hojności sponsorów prywatnych.

https://ab-ba.com.pl/page.php?id=25

 

W tym roku Letnie Warsztaty Etnograficzne zorganizowano w gminie Orla –otwartej i bogatej kulturowo

 

W dniach od 23.06.2018r. Do 28.06.2018r. młodzież poznawała historię, przyrodę i bogactwo kulturowe gminy Orla. Zorganizowane zostało spotkanie z Panem Michałem Mincewiczem, który w formie krótkiego wykładu i spaceru opowiedział o bogatej historii Orli, Zwiedzanie Synagogi i prezentacja filmów Szkolnego Koła Regionalnego przybliżyło czasy minione kiedy to w Orli mieszkali, pracowali i uczyli się Żydzi i jak tragicznie były potem ich losy. Warsztaty plecionkarskie z Panią Zoją Majstrowicz pokazały jaki trudzili się nasi dziadkowie aby stworzyć ze słomy rzeczy użytkowe i zarobić pieniądze dla rodziny. Spotkanie z Panem Piotrem Selwesiukiem Wójtem Gminy Orla przybliżyło uczestnikom warsztatów zadania należące do Wójta i jak wiele trzeba pracy włożyć aby zarządzać gminą , realizować inwestycje, a zarazem podkreślać przy tym jak ważna jest tożsamość, kultura i tradycje, oraz dlaczego wprowadzono w gminie nazwy dwujęzyczne. Pan Włodzimierz Sosna z Paszkowszczyzny, który będąc zwykłym rolnikiem zaczął pisać wiersze w miejscowej gwarze, zaprezentował młodzieży w rymowanej formie jak wyglądało życie dawniej na wsiach a jak wygląda teraz. Pani Wiera Niczyporuk - śpiewaczka ludowa z Malinnik i zarazem gospodyni domowa pokazała jak ważne są w życiu człowieka zioła, a pieśni śpiewane przez naszych dziadów płynęły prosto z serca, uczestnicy warsztatów zapisali kilka pieśni i wykonali je wspólnie z Panią Wierą nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Pan Dariusz Horodecki opiekun Szkolnego Koła Regionalnego i prezes Fundacji EDM zaprezentował – wspaniałą prace wykonaną przez uczestników projektu „ Chronimy nasze toponimy” realizowanego przez Fundację EDM. Głównym celem projektu była ochrona elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszej Gminy, którym są toponimy, czyli nazwy własne. Zebrano 156 nazw toponimów z 4 miejscowości, naniesiono ich zasięg na mapy, nagrano wymowę poszczególnych nazw, dokonano zapisu fonetycznego. Powstało 4 mapy toponimów oraz 4 tablice zawierające fotografie i opis toponimów punktowych i liniowych.

Zapraszamy na fotorelacje z pobytu .

Fotorelacja

Utworzono dnia 29.06.2018, 23:27

Kalendarium

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 226

W poprzednim tygodniu: 377

W tym miesiącu: 1160

W poprzednim miesiącu: 870

Wszystkich: 6628