Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Śladami ręcznika ludowego Ziemi Orlańskiej”

Utworzono dnia 03.04.2019

W 2019 r. Muzeum w Bielsku Podlaskim kontynuuje prace badawcze związane z ręcznikiem ludowym.

To już kolejny raz, kiedy bielscy muzealnicy ruszają w teren. Tym razem będą się poruszać „Śladami ręcznika ludowego Ziemi Orlańskiej”. Dodatkowo w lipcu wspomogą ich studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, z którym Muzeum współpracuje od wielu lat. Realizacja projektu jest możliwa przede wszystkim dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Naukowcy odwiedzą wszystkie miejscowości w gminie Orla, gdzie będą poszukiwać ręczników w prywatnych domach. W planach jest wykonanie fotografii do katalogu oraz zebranie najważniejszych informacji na temat samych ręczników, a wszystko to będzie się odbywało na bieżąco w obecności właścicieli.

Priorytetem bielskich muzealników w zakresie ochrony ręczników ludowych pozostaje eksploracja całego obszaru powiatu bielskiego, w celu odtworzenia wiernego obrazu ich stanu zachowania w terenie. Orla jest ostatnią niezbadaną spośród sześciu gmin powiatu. Obszar badawczy w tym przypadku wynosi blisko 16 tys. ha, 22 sołectwa i jest zamieszkały przez ok. 3 tys. mieszkańców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Jubileusz Zespołu WERWOCZKI

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 81

W poprzednim tygodniu: 208

W tym miesiącu: 506

W poprzednim miesiącu: 1385

Wszystkich: 7357